میامی

معرفی شهرستان میامی

شهرستان جدید التأسیس میامی ، شرقی ترین شهرستان استان سمنان در مسیر جاده تهران مشهد قرار گرفته است و فاصله آن از مرکز استان ۲۴۰ کیلومتر می باشد .

جمعیت شهرستان بالغ بر ۵۰ هزار نفر بوده و قومیتها و فرهنگهای فراوان اعم از فارس ، ترک ، کرد ، عرب ، بلوچ و …. در آن سکونت دارند .شهرستان میامی دارای ۴ منطقه نمونه گردشگری شامل دشت شقایق ، جنگل نام نیک ، جنگل دشت شاد و عباس آباد می باشد .

هم چنین با توجه به موقعیت این شهرستان ۷ کاروانسرای قدیمی به نامهای کاروانسرای شاه عباسی میامی ، سپنج ( جهان آباد ) ، میاندشت ، عباس آباد ، الحاک ، صدر آباد و محمد آباد پل ابریشم در آن قرار دارند .

ضمناً این شهرستان مدفن شیخ حسن جوری از رهبران نهضت سربداران ( کلاته میر علم روستای فیروز آباد ) و آرامگاه ابن یمین فریومدی می باشد

رشته کوه منفرد میامی که بلند ترین قله آن کوه قبله به ارتفاع ۲۶۰۰ متر بوده در جنوب شهر میامی قرار گرفته است .

قلعه ای قدیمی در بالای کوه میامی قرار دارد، که دروازه آن را از آجر ساخته­اند و یک آب انبار بزرگ در میان آن است. در جلوی این قلعه که نزدیک به یکی از قله­ هاست، آثار تقریباً دویست خانه دیده می­شود. همه راه­های بین این قلعه و کوه مذکور را با سنگ بسته­اند که کسی نتواند خود را به آن محل برساند .

مسجد تاریخی آقایان میامی  در فهرست آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی ثبت گردیده است

کاروانسرای شاه عباسی میامی و تفرجگاه سه چنار  و منطقه های تفریحی دزی و کلاچون و کاروانسرای میاندشت که از سه کاروانسرای چسبیده به هم تشکیل شده است و آرامگاه ابن یمین فریومدی شاعر قطعه سرای قرن هفتم هجری و  آرامگاه شیخ حسن جوری از رهبران نهضت سربداران نیز از دیگر بخش های دیدنی این شهرستان است.