کد خبر:1638
پ

شاخصه های انتخاب اصلح

بسمه تعالی در سالی که حضرت امام خامنه ای آن را سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامیده است، در شرف حماسه ای دیگر هستیم، پس بر آن شدیم تا چند کلامی در این خصوص قلم فرسایی کرده و ادای دین نماییم. در ترتیب توالی نام گذاری سال ۱۳۹۲، حماسه سیاسی بر حماسه اقتصادی پیشی […]

بسمه تعالی

در سالی که حضرت امام خامنه ای آن را سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامیده است، در شرف حماسه ای دیگر هستیم، پس بر آن شدیم تا چند کلامی در این خصوص قلم فرسایی کرده و ادای دین نماییم.

در ترتیب توالی نام گذاری سال ۱۳۹۲، حماسه سیاسی بر حماسه اقتصادی پیشی گرفته و میتوان اینگونه استنباط نمود که در گام اول باید قله های سیاسی را فتح کرد و سپس ساز فتوحات اقتصادی را کوک نمود.

با همین منش و استراتژی ارائه شده از سوی رهبر معظم انقلاب، نیم نگاهی به انتخابات پیش رو انداخته و برخی از موضوعات و مسائلی که متلابه مردم و مسئولین است را مورد کالبدشکافی قرار می دهیم.

انتخابات بعنوان اولین گام از مراحل دوگانه سالی حماسی:

همانگونه که استحضار دارید نهال انقلاب اسلامی ایران با نثار خون هزاران شهید گلگون کفن آبیاری شده و به اذعان همه جامعه شناسان مطرح جهان، تنها انقلاب مردم محور منطقه و حتی فرا منطقه محسوب می گردد و حضور مردم در همه عرصه های انقلاب، نشان از پویایی و زنده بودن آن دارد و در بسیاری از بحرانهای سیاسی و اجتماعی شاهد بودیم که فقط با حضور آنان بن بست ها خاتمه یافته و نشاط لازمه مشروعیت هر نظام به عوج خود رسیده و میتوان گفت: حضور مردم در پدیده های مختلف اجتماعی انقلاب متعلق به آنان را بیمه کرده و خونی تازه در رگهای آن می دمیده است.

به بیانی دیگر، حضور مردم در صحنه انقلاب تعیین کننده خط مشی و استراتژی دشمنان و میزان پیش روی و یا عقب نشینی آنان در عرصه های مختلف سیاسی، نظامی، اقتصادی و … می باشد.

حال می توان اینگونه نتیجه گیری نمود که: حضور همه اقشار مردم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، از هر تفکری و گروهی که هستند الزامی بوده و ثبات آینده انقلاب و استقلال کشور را تضمین می نماید و بر هر ایرانی مسلمان و آزاده ای، شرکت در انتخابات واجب بوده و عدم شرکت در این حماسه عظیم، خیانتی جبران ناپذیر به مردم و اعتقادات و خون پاک جوانان سفر کرده مان می باشد.

اما با تکثر و تشدد گروهها و تفکرات موجود در جامعه، کار حضور موثر در انتخابات برای همه دلسوزان کشور و انقلاب، کمی نگران کننده و سخت بنظر می رسد و جای این سئوال باقیست که به چه تفکر یا تشکل و یا گروهی می توان اعتماد کرده و سکان هدایت این کشتی طوفان زده را که آماج گلوله های تحریم اقتصادی با هدف تسلیم سیاسی قرار گرفته، به دست آنان سپرد؟

حالیه بمنظور تنویر افکار شما هموطن مسلمان و میهن پرست ذیلاً به چند نمونه از شاخصه های افراد و تشکلهای قابل اعتماد در این عرصه می پردازیم:

۱-    صرف نظر از دارا بودن شرایط عمومی طرح شده در قانون، منطبق بر منویات مقام معظم ولایت، منتخب شما عزیزان می بایست دغدغه مردم داشته باشد و محور طرح ها و برنامه های عادلانه وی اقتصادی بوده و در راستای حل مشکلات و رفع نگرانی های مردم گام بردارد و به عبارت عامیانه تر، در این شرایط سخت اقتصادی، لقمه نانی بر سر سفره مردم اضافه نماید و علاوه بر بالا بردن درآمد سرانه جامعه مشکل بیکاری را نیز هدف قرار دهد.

۲-    منتخب اصلح ما می بایست، بدون در نظر گرفتن منافع شخصی و گروهی، در خصوص مسایل مطروحه در جامعه اظهار نظر کرده و با شجاعت تصمیماتی را حمایت کند، که منافع عموم را تامین می نماید، که البته این گونه افراد را می توان یا مطالعه سوابق خدمتیشان شناسایی نمود و بدینوسیله راستگو را از کذاب تمیز داد.

۳-    یکی دیگر از شاخصه های افراد شایسته، میزان هزینه مالی و اعتباری آنان در عرصه انتخابات است و از این گذر میتوان حدس زد که کاندیدای مورد نظر به این جایگاه اجتماعی، به چشم یک موقعیت خدمت می نگرد و یا آن را فرصتی برای جبران هزینه های تبلیغاتی خود می داند و برای بدست آوردن این فرصت تجاری و کسب و کار، از هیچ سرمایه گذاری فروگذار نخواهد بود. البته اینگونه افراد غالباً بدلیل احتمال عدم موفقیت، از کیسه دیگران هزینه کرده و در صورت موفقیت، وامدارِ سرمایه گذاران خود بوده و نمی توانند به نفع جامعه و مردم کاری را از پیش ببرند.

۴-     میزان تحصیلات ، بهمراه سوابق خدمتی و تجربیات اندوخته در گذر زمان، از دیگر شاخصه های انتخاب افراد شایسته است، که شاید خود به تنهایی، در بر گیرنده همه خصوصیات کاندیدای اصلح نباشد ولی مکملی واجب بر تن بیمار جامعه بنظر می رسد.

۵-    در فرازی از پیر سفر کرده مان، خواندیم: »جانبازان رهبران این نهضتند« و باور داریم که دلسوزان و محرمان این انقلاب، کسانی هستند که جنگ را درک کرده و با بذل سلامتی خویش که برترین سرمایه آنان بوده، کشور و اسلام را یاری رسانیده اند، و خود بر عصا تکیه زدند تا انقلاب اسلامی و کشور را محتاج تکیه گاهی دیگر نبینند. با همین رویکرد است که معتقدیم دلسوختگان حقیقی این مرز و بوم را هنوز هم می توان در بازماندگان غافله شهداء جستجو نمود.

۶-    ادبیات کاندیداهای مطرح در جامعه در مصاحبه ها و جلسات پرسش و پاسخ و… بیانگر منویات قلبی آنان است و براحتی می توان مومنین خداترسِ خداجو را، از کسانی که بر ارابه خودخواهی و سودجویی و غرور نخوت تکیه زده و همراه مد روزگار، لباس بی تقوایی بر تن نموده اند، را تمیز داد و افراد موثر و مومن را انتخاب نمود. البته فراموش نکنیم که: مهم نیست منتخب ما پیروز معرکه انتخابات باشد، مهم آن است که ما انتخابی شابسته و صحبرس چر نه و هیج مح به راه تی  داشته باشیم، یقین داشته باشید خدا در کنار شماست.

تو پای به راه در نه و هیچ مپرس       خود راه بگویدت که چون باید رفت

۷-    ما قایل به سیاست دینی هستیم، و می بایست بدون هیچ اغماضی، دین سیاسی برخی از آقایان را رد کرده و مجال جولان در عرصه سیاست را به آنان ندهیم، و باور داشته باشیم که این بیماری گریبانگیر جامعه سیاست زده سیاسی باز را بسرعت هرچه تمام تر جراحی نموده، از ورود اینگونه اشخاص به رده های مختلف مدیریتی بشدت جلوگیری بعمل آوریم.

۸-     پاسخگو بودن در قبال مطالبات مردمی، از دیگر شاخصه های منتخبین شایسته است که در بررسی سوابق کاندیداها می توان این مهم را جستجو نمود، و می توان اذعان داشت، کسانی که خود را در معرض نقد دیگران قرار می دهند به قطع یقین، کمتر دچار لغزش و اشتباه گردیده و از این سرزمین پر مخاطره، به سلامت عبور کرده و یادی نیک، در ذهن فهیم و قدرشناس مردم به یادگار می گذارند.

۹-    و اما  بی تردید اگر  باور داشته باشیم که اساس پیدایش همه نهادهای اجتماعی جهت دستیابی به توسعه پایدار، در متن مردم سالاری دینی مبتنی بر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، شکل می گیرد، حتماً محور این توسعه را انسان قرار می دهیم، و این محقق نمی شود مگر آنکه این نهادها، خود را از مردم منفک نداند و در یک تعامل مثبت و مستمر، کلیه استعدادها و خلاقیت های پنهان و آشکار موجود را، در جهت پویایی جامعه شناسایی و بکارگیری نمایند، بعبارت بهتر بجای مدیریت بر مردم، استراتژی کار با مردم و برای مردم را در پیش گیرند.

به امید حضوری حماسی در همه عرصه های زندگی از سوی مردمی نجیب، صبور، فهیم، بصیر و قدرشناس.

و من ا… التوفیق

مدیر انتشارات آزادی بیان رامین نظری

مورخه ۱۳۹۲/۲/۳۱

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید