کد خبر:1769
پ

سایه بیکاری بر شرق استان سمنان سنگین است/ راهکار عملی حلقه مفقوده

دومین هفته خردادماه۹۷ سمنان، میزبان معاون اشتغال‌زایی وزیر کار بود آن‌هم درست در زمانی که سایه بزرگ بیکاری در شرق استان بر دوش مسئولان دامغان، شاهرود و میامی سنگینی می‌کند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- محمدحسین عابدی: معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حالی هفته جاری به سمنان سفر کرد که در آستانه آغاز تابستان و وقوع بالاترین نرخ بیکاری در استان سمنان، دغدغه بیکاری و اشتغال بخش اعظمی از جلسات و نشست‌های دستگاه‌های اجرایی و تصمیم‌ساز در استان را به خود اختصاص می‌دهد اما ره‌آورد این سفر چه بود؟

منصوری دقیقاً درزمانی به استان سمنان سفر کرد که در آستانه تابستان چهار محور عمده بر دیار قومس سایه افکنده است نخست خشک‌سالی و بیکاری مفرط به‌خصوص در روستاهای مناطق محروم، دوم زمزمه اعتراض‌ها به توسعه نامتوازن در حوزه‌های اقتصادی و اشتغال در شرق استان و عدم اجرای حتی یک طرح بزرگ اشتغال‌زا در شرق استان طی دو سال اخیر، سوم اعتصابات صنفی از نوع رانندگان کامیون و دامن زدن به بیکاری مقطعی که دلیل آن عدم افزایش کرایه باربری عنوان می‌شود و درنهایت هجوم تابستانه کارگران فصلی از استان‌های گلستان، سیستان بلوچستان و خراسان جنوبی به این استان برای اشتغال موقت که باعث شده اوضاع بیکاری در استان برخلاف آمارهایی که استانداری ارائه می‌دهد، فراتر از یک نگرانی ساده باشد.

آمارها و تغییر رویه استانداری سمنان

در سال‌های اخیر آمارهای مختلفی درباره بیکاری استان سمنان ارائه می‌شود آمارهایی که در زمان خباز، استاندار سابق بی‌پرواتر از امروز مدام در صدر اخبار می‌نشستند و خبر از نرخ بیکاری هفت و هشت درصد می‌دادند اما به نظر می‌رسد با روی کار آمدن چاووشی بر مسند استانداری این آمارها کمی سنجیده‌تر بیان می‌شوند تا جایی که تغییر روند مدیریتی استان از ایدئالیسم وعده گری خباز به رئالیسم حفظ وضع موجود و واقع‌گرایی در سایه پذیرش حقیقت بسیار مشهود است چراکه دیگر خبری از آمارهای هفت درصد بیکاری خباز نیست و بجای آن تأکید بر روی استفاده از ظرفیت‌هایی مانند طرح‌ها دانش‌بنیان برای اشتغال طولانی‌مدت مطرح می‌شود.

استان سمنان در مقوله کار و اشتغال اما در دوران گذار به سر می‌برد خباز زمانی از آمارهای تک‌رقمی اشتغال صحبت می‌کرد که به گفته نماینده مردم شاهرود و میامی در بهارستان، در شرق استان نرخ بیکاری ۲۴ درصد است و از هر چهار تحصیل‌کرده دانشگاهی یکی بیکار مطلق و یکی بیکار فصلی محسوب می‌شود اما امروز شاهد ورود تفکر تعقل گرای چاووشی در مسند استانداری هستیم که کمتر بی‌پروایی در بیان آمارها آن‌هم در حضور مردم شرق استان سمنان را در دستور کار قرار داده که دو انتصاب در معاونت اقتصادی و مشاور اقتصادی نمایانگر این امر است.

دستاوردهای سفر منصوری به سمنان

سفر منصوری به استان سمنان نیز درست در همین شرایط رقم خورد، پس پرواضح است که باید دستاوردهایی را برای آن متصور شد و معاون جوان وزیر نیز در بدو ورود به استان نشان داد با شرایط این دیار ناآشنا نیست چراکه در نشست کارگروه تخصصی اشتغال استان سمنان به میزبانی استانداری، مستقیماً به سراغ بانک‌های استان رفت و دست خود را بر روی یکی از مهم‌ترین معضلات اشتغال‌زایی استان یعنی بانک‌ها نهاد.

وی با انتقاد تلویحی از بانک‌های استان سمنان، گفت: روستاییان برای تأمین وثیقه تسهیلات اشتغال‌زایی با مشکلات بسیاری مواجه هستند لذا با همکاری دولت در خصوص ارائه این تسهیلات همکاری بانک‌ها در این زمینه می‌تواند به رشد و شکوفایی اقتصاد منطقه کمک کند.

معاون وزیر اما دو راهکار هم برای اشتغال به‌خصوص در روستاها عنوان کرد و بیان داشت: چهار صندوق ضمانت تعاون، ضمانت صنایع کوچک، نخبگان و صندوق ضمانت بیمه معادن موظف به پشتیبانی از طرح‌های اشتغال‌زایی روستایی هستند تا بتوانیم شاهد اجرای طرح‌های خوبی در روستاها باشیم، در وهله دوم همچنین برای رفع مشکلات اشتغال، ایرانیان زیر ۶۵ سال صاحب شناسنامه اشتغال می‌شوند که با این اقدام می‌توان به آمار مشخصی از شاغلان و بیکاران جامعه دست‌یافت.

برخی بانک‌های استان سمنان در تقابل با اشتغال

وضعیت در برخی بانک‌های استان سمنان در مقوله تسهیلات اشتغال‌زایی آن‌قدر خراب است که معاون وزیر در همان بدو ورود به این مقوله اشاره کند دومین نکته قابل‌توجه در سخنان منصوری اما نبود مهارت به‌ویژه در قشر تحصیل‌کرده و دانشگاهی بود که این بار روی سخن خود را به برنامه ریزان استان قرارداد و گفت: باید زمینه مهارت‌آموزی افراد جویای کار توسط نهادهای مربوط به نحو مطلوب ایجاد و در این زمینه اقدامات لازم انجام شود همچنین باید گفت تطابق آموزش عالی کشور با واقعیت‌های بازار کار اکنون ۱۰ درصد است و باید بیشتر از این باشد.

به گفته مسئولان، سهمیه امسال استان سمنان از تسهیلات مشاغل خانگی ۱۰۰ میلیارد ریال و در اشتغال روستایی ۹۲ میلیارد ریال است، درحالی‌که مشاغل روستایی با این رقم‌ها تحقق نخواهند یافت، گویا دیدگاه مسئولان کشوری زمانی که این ۱۰ میلیارد تومان را برای تمام جمعیت روستانشین استان که بیش از ۲۵۰ هزار نفر محسوب می‌شوند، اختصاص می‌داد نمی‌دانست که در شرق استان سمنان و به‌خصوص دامغان و شاهرود چه تعداد روستا وجود دارد. تفاوت فاحش تعداد روستاهای سمنان که به‌اندازه انگشتان دودست هستند با شاهرود که ۲۰۹ روستا دارد گویا به چشم مسئولان کشوری نیامده و حتی مورد تذکر استاندار سابق سمنان نیز قرار نگرفته است، لذا به نظر می‌رسید رایزنی در راستای افزایش سهمیه استان در بخش اعتبارات به‌خصوص در حوزه وزارت کار، یکی از دستاوردهای سفر منصوری باشد که گویا این امر تحقق‌نیافته است.

جوانان و بی رغبتی به تسهیلات

موضوع بعد را این بار نه معاون وزیر بلکه استاندار سمنان در دیدار با وی مطرح کرد، چاووشی بابیان اینکه  افراد جویای کار نیز رغبت چندانی به دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی ندارند، دست بر روی یکی دیگر از معضلات اشتغال استان در سال‌های اخیر نهاد، مقوله‌ای کاملاً درست که در شرق استان به‌شدت مصداق دارد چراکه شکاف بین اشتغال غرب و شرق آن‌قدر عظیم است که با تسهیلات بانکی نمی‌توان آن را پر کرد.

چرا جوانان استان رقابتی به دریافت تسهیلات ندارند؟ یکی از دلایل آن برخورد بانک‌ها است، اگر جوان سپرده بانکی یا مضامینی برای دریافت تسهیلات داشته باشد چرا به بانک مراجعه کند؟ دوم اگر تسهیلات را دریافت و مثلاً صنایع‌دستی تولید کرد محصولش را چه کند؟ چه بازاری برای تولیدات استان در سطح کشور اندیشیده شده است؟ انگور شاهرود، پسته دامغان و خربزه گرمسار کجا مورد برند سازی، صادرات و صنایع تبدیلی قرارگرفته‌اند تا تولیدکننده با رغبت کمر همت برای سال آتی ببندد؟ پس اشتغال‌زایی از طریق تسهیلات یعنی افزودن یک بدهکار، به مجموع بدهکاران بانکی … لذا به نظر می‌رسد ایجاد یک طرح صنعتی با پایش منطقه‌ای مثلاً صنعتی که نیازمند آب کمتری باشد، بازارش مناسب و امکان صادراتش نیز فراهم باشد می‌تواند یک‌راه کار کاهش بیکاری باشد اما مسئولان استان سمنان بد نیست بگویند در دو سال اخیر کدام طرح بزرگ صنعتی در دامغان، شاهرود، میامی و مهدی‌شهر ایجادشده است؟

درنهایت منصوری طبق معمول تمام جلسات اداری تشریفاتی با تعارفات معمول با ذکر اینکه ظرفیت‌های بی‌نظیری در استان سمنان وجود دارد که باید از آن‌ها استفاده شود سمنان را ترک کرد و باز روال به‌مانند سابق بازگشت تا بیکاری در بین تیترهای شعاری مسئولان باقی بماند … استفاده از ظرفیت‌های استان سمنان ضرورت دارد، باید به دنبال اشتغال‌زایی بود، تولید روستایی موردحمایت قرار گیرد و تعداد کثیری سخنان زیبا و شعاری که همچنان می‌آیند و می‌روند و تغییریایجاد نمی‌شود.

 

استانداری سمنان چه پاسخی دارد؟

-کدام طرح بزرگ صنعتی (مانند آم جی، داروسازی دامپزشکی، اتوبوس‌سازی و… در غرب) در شرق استان سمنان طی دو سال اخیر راه‌اندازی شده و چقدر اشتغال ایجاد کرده است؟ آمار بیکاری استان سمنان که به گفته برخی مسئولان تک‌رقمی محسوب می‌شود، به تفکیک شهرستانی چگونه است؟ بانک‌های استان سمنان چقدر توانسته‌اند در ارائه تسهیلات موفق باشند و اصلاً آیا تسهیلات راه اشتغال‌زایی است؟

-وقتی نیاز صادرات در استان بیش از گذشته احساس می‌شود و می‌تواند اشتغال‌زایی را به دنبال داشته باشد طرح گسترش راه‌آهن اینچِ برون-شاهرود-طبس، مرز هوایی این شهرستان، کری دور شمال-جنوب دامغان، فرودگاه سمنان و قطار گرمسار-تهران در چه مرحله‌ای است؟

-سال‌های سال است که شرق استان (دامغان-شاهرود و میامی) به بهانه کشاورزی بودن از سرمایه‌گذاری محروم شده‌اند، سهم این شهرستان‌ها از همایش سرمایه‌گذاری سال گذشته به‌جز تفاهم‌های شفاهی، به‌طور نمود واقعی و دستاورد اصلی چه بود؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید