کد خبر:1449
پ

استان سمنان بدون بیکاری با فرهنگسازی کارآفرینی و بهره برداری از منابع

استان سمنان بدون بیکاری با ارائه مجموعه آموزش های کارآفرینی (فرهنگسازی کارآفرینی) و بهره گیری از امکانات موجود در استان و بدون هزینه کرد بودجه اضافی امکان پذیر است. کارآفرینی با توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها رابطه تنگاتنگی دارد و امروزه یکی از شاخص های توسعه در کشورهای روبه رشد محسوب می شود. به دلیل نقش […]

استان سمنان بدون بیکاری با ارائه مجموعه آموزش های کارآفرینی (فرهنگسازی کارآفرینی) و بهره گیری از امکانات موجود در استان و بدون هزینه کرد بودجه اضافی امکان پذیر است.

کارآفرینی با توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها رابطه تنگاتنگی دارد و امروزه یکی از شاخص های توسعه در کشورهای روبه رشد محسوب می شود. به دلیل نقش و جایگاه ویژه کارآفرینان در روند پیشرفت و رشد اقتصادی، بسیاری از دولتها در کشورهای توسعه یافته و پیشرو تلاش می کنند با حداکثر امکانات و بهره برداری از دستاوردهای تحقیقاتی، شماری از افراد جامعه را که دارای ویژگیهای کارآفرینی هستند به آموزش کارآفرینی و فعالیتهای کارآفرینانه هدایت کنند. با توجه به اینکه در حال حاضر اشتغال به عنوان یکی از مهمترین دغدغه های مردم یک کشور به خصوص قشر جوان تلقی می شود ایجاد و توسعه روحیه کارآفرینی در افراد امری ضروری به نظر می رسد. )نعیمی, امیر؛ غلامرضا پزشکی راد و محمد چیذری، ۱۳۸۷(

ایجاد و توسعه روحیه کارآفرینی در افراد مستلزم اقدامات مختلفی از جمله فرهنگسازی و ارائه آموزش های مرتبط با کارآفرینی می باشد تا افراد با یادگیری نکات و مهارتهای مختلف، بتوانند در عرصه کارآفرینی قدم بردارند. اما متاسفانه این آموزش ها به جز در کلانشهرهای کشور، به صورت کامل و منسجم به جامعه ارائه نمی شود و در استان ها و شهرهای کم جمعیت کشور نیز یا دوره های آموزشی مهارتهای کارآفرینی برگزار نمی شود یا اینکه به صورت پراکنده ارائه می گردد که طبیعتا تاثیر مطلوبی نخواهد داشت.

در استان سمنان نیز علیرغم وجود مراکز متعددی که می توانند در عرصه کارآفرینی فعالیت موثری داشته باشند و بخشی از نیاز به آموزش های نکات و مهارت های مرتبط با کارآفرینی را تامین نمایند، اقدامات منسجم و موثری صورت نگرفته است. البته غرب استان، به دلیلی نزدیک به تهران و همچنین فعالیت های مختلف برخی از مراکز دولتی و خصوصی تا حدی در بخش آموزش و فرهنگسازی کارآفرینی گام برداشته و به نتایج مثبتی دست یافته است اما این اقدامات نیز با توجه به پتانسیل های استان دانشگاهی سمنان، چندان رضایت بخش نیست.

مراکز مختلف حمایت از کارآفرینی و همچنین مراکز دارای پتانسیل برای ارائه آموزش های مرتبط با کارآفرینی در استان سمنان را می توان به شرح زیر معرفی نمود که در صورت وجود عزم مناسب برای تجمیع منابع و ایجاد هماهنگی بین آنها می توان شاهد تاثیر چشمگیری در عرصه کارآفرینی استان سمنان و کاهش بیکاری در آن بود. این امر می تواند با ایجاد کارگروهی با نام کارگروه کارآفرینی استان سمنان به سرپرستی استانداری و متشکل از نمایندگان مراکز معرفی شده و همچنین نمایندگان دستگاه های اجرایی دنبال شود.

مسئولیت این کارگروه، برنامه ریزی برای ارائه آموزش های جامع کارآفرینی (از صفر تا صد) را استفاده از امکانات موجود در استان و همچنین ایجاد هماهنگی بین مراکز برای همکاری و هماهنگی و همپوشانی در برگزاری مجموعه کارگاه های آموزشی کارآفرینی و یا رویدادهای مرتبط با آن (مانند استارتاپ ویکند و..) می باشد.

*مراکز حمایت از کارآفرینی و یا دارای پتاسیل برای ارائه آموزش های کارآفرینی در استان سمنان:

 1. پارک علم و فناوری استان سمنان (شاهرود)
 2. پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان
 3. سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان سمنان
 4. جهاد دانشگاهی استان سمنان
 5. اداره کارآفرینی دانشگاه صنعتی شاهرود
 6. اداره کارافرینی دانشگاه سمنان
 7. سازمان فنی و حرفه ای استان سمنان
 8. بنیاد نخبگان استان سمنان
 9. مراکز متعدد مشاوره و خدمات کارآفرینی استان سمنان (۸ مرکز – بخش خصوصی)

و البته مراکزی مانند:

 1. مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان سمنان
 2. اتاق بازرگانی استان سمنان (بخش آموزش)
 3. صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان (مستقر در پارک علم و فناوری استان سمنان)
 4. صندوق کارآفرینی امید استان سمنان
 5. و همچنین سایر مراکز دانشگاهی استان شامل واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، واحدهای دانشگاه پیام نور و دانشگاه های جامع علمی کاربردی و غیر انتفاعی.

لازم به ذکر است که با توجه به افزایش ضریب نفوذ اینترنت در استان سمنان و بهره مندی مراکز شهرستان های استان به اینترنت پرسرعت، می توان با بهره گیری از سرویس های پخش لحظه ای (مشابه پروژه live schools دفتر تکاپو)، بخش قابل توجهی از کارگاه هایی که در هریک از مراکز برگزار می شود را به صورت آنلاین و با کیفیت مناسب در سایر نقاط استان نیز برگزار نمود که این امر موجب کاهش هزینه شرکت در کارگاه برای شرکت کنندگان و در نتیجه استقبال ایشان می شود و ازطرفی می توان مجموعه کارگاههای مورد نیاز کارآفرینی (از صفر تا صد) را با توجه به بهره گیری از کلیه منابع،  تا ۲بار و یا بیش تر (برای موارد با اهمیت بالاتر) در طول سال تکرار کرد. منظور از آموزش های مرتبط با کارآفرینی در این نوشته، کلیه آموزش های موردنیاز برای راه اندازی یک کسب و کار از مرحله ایده پردازی تا راه اندازی و تثبیت ان می باشد که تنظیم دقیق دوره های مورد نیاز، نیازمند مشاوره با متخصصین این حوزه و اعلام فراخوان عمومی به کلیه شرکتهای فعال کشور در حوزه آموزش مهارتهای کارآفرینی می باشد.

آنچه که مسلم است در مجموع شاهد هزینه های اضافی نخواهیم بود چراکه هر کدام از این مراکز در حالت عادی در حال برگزاری کارگاه های مختلف مرتبط با کارآفرین می باشند که بعضا مشاهده می شود که دو مرکز در استان یا حتی شهرستان، کارگاه های مشابه را برگزار می کنند!! آنچه این نوشته قصد بیان آن را داشت این است که می توان با ایجاد هماهنگی بین مراکز دولتی و خصوصی مرتبط با کارآفرینی، دوره های مختلف را به صورت کامل تر و یا با تکرار مناسب و در بازه های مناسب برای جامعه استان تعریف و برگزار نمود که یقینا این امر هم توجیه اقتصادی این کارگاه ها را تامین می کند هم نیاز جامعه به آموزش های کارافرینی. ازطرفی میتوان از کارشناسان دستگاه های اجرایی مختلف استان نیز برای ارائه برخی از آموزش های مورد نیاز استفاده نمود . (مثلا کارشناسان اداره مالیات برای تشریح قوانین مالیاتی و …)

جمع بندی:

استان سمنان دارای مراکز مختلفی در حمایت از کارآفرینی و یا دارای پتانسیل در ارائه آموزشهای کارآفرینی به جامعه می باشد. با برنامه ریزی مناسب و ایجاد هماهنگی بین این مراکز می توان با استفاده از امکانات موجود و بدون هزینه اضافی، مجموعه دوره های آموزشی نکات و مهارتهای کارآفرینی را در استان برگزار نمود و به وسیله استفاده از سرویس های پخش لحظه ای، این آموزش ها را به سراسر نقاط استان ارائه کرد. بدین وسیله می توان در تربیت نسل کارآفرین گام اساسی برداشت و شاهد اقدامات قابل توجهی در عرصه کارآفرینی در سطح استان و کاهش بیکاری بود.

 

منابع:

نعیمی, امیر؛ غلامرضا پزشکی راد و محمد چیذری، ۱۳۸۷، نگاهی بر نقش آموزش کارآفرینی در ایجاد اشتغال، اولین همایش نوآوری و کارآفرینی، تبریز، مدیران هم اندیش فراخیز،

https://www.civilica.com/Paper-INNOVENT01-INNOVENT01_015.html

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید